Hasło:
E-mail:
?
  Aktualności  

Badanie zachowania koni

Badanie zachowania koni

2016-10-14

Dzień wolny od szkoły z pewnością warto spędzić w Ale jeździe! W Dzień Nauczyciela, 14.10.2016, odbył się w naszej stajni kolejne warsztaty poszerzające wiedzę naszych jeźdźców. Tym razem tematem było badanie zachowania koni. 

W pierwszej kolejności odbył się wykład o narowach i nałogach koni. Uczestnicy dowiedzieli się, że konie przebywające cały dzień w stajni szukają sobie zajęć rozładowujących ich energię, a niebezpieczne konie są takie w wyniku złego wyszkolenia. 

Druga część była najciekawsza. W pierwszym teście badaliśmy inteligencję koni. Przeprowadzaliśmy konia przez zbudowany labirynt, na końcu którego znajdowało się wiadro z owsem. Następnie koń musiał sam pokonać tor i znaleźć drogę do owsa. Karino zdeklasował rywali swoją inteligencją - pokonał labirynt pod sznurkami i prostą drogą trafił do wiaderka w kilka sekund. 

W drugim teście badaliśmy preferencje smakowe naszych koni. W pierwszym wiaderku był czysty owies, w drugim owies z sokiem jabłkowym, a w trzecim marchewki. Najpierw każdy koń smakował po kolei zawartość wiaderek, a potem spuszczony z uwiązu wybierał w pierwszej kolejności najsmaczniejsze dla niego jedzenie. Zdecydowana większość koni wybierała owies z sokiem jabłkowym.

Ostatnie zadanie dla koni badało ich płochliwość. Prowadziliśmy konie w ręku przy ścianie, na końcu której osoba trzymała parasolkę i dynamicznie otwierała ją i zamykała. Obserwatorzy oceniali spłoszenie konia w skali 0-10. 

Podsumowując, zajęcia te były niesamowicie interesujące i wciągające, co można było wywnioskować po zaangażowaniu uczestników. Z pewnością na wiosnę odbędą się kolejne warsztaty.