Hasło:
E-mail:
?
  Aktualności  

Hubertus 2016

Hubertus 2016

2016-11-05

W sobotę 5.11.2016 w Akademii jeździeckiej Ale jazda! w Kokoszkowach już po raz trzeci odbył się Hubertus. Jest to święto myśliwych, jeźdźców i leśników obchodzone na cześć św. Huberta, zwykle w okolicach 3. listopada. Kiedyś były to ogromne polowania, jednak z biegiem czasu obrzędy zostały zmodyfikowane. Najważniejszym punktem jest obecnie gonitwa za lisem, którego rolę gra jeździec z lisią kitą przypiętą na lewym ramieniu. Osoba, która zerwie lisa zostaje symbolicznym królem polowania i w kolejnym roku sama wciela się w tę postać.

W Akademii jeździeckiej Ale jazda! większą część jeźdźców stanowią dzieci, dlatego obchody Hubertusa musiały być dostosowane do ich umiejętności. Pierwszą konkurencją było Pony Games, czyli zawody zręcznościowe dla najmłodszych, w których trzeba było m.in. przejechać przez leżące drągi i przenieść kubek z wodą z jednego stojaka na drugi. Po tym dzieci musiały znaleźć lisa ukrytego w wysokiej trawie na łące. Poszukiwaniom towarzyszyły wielkie emocje i ekscytacja.

Starsza grupa i dorośli uczestniczyli w crossie, czyli przejeździe przez tor z przeszkód terenowych – leżące gałęzie, stromy zjazd czy płotki. Każdy świetnie sobie poradził, jednak nie obyło się bez upadków – na szczęście niegroźnych. Ze względu na dużą liczbę uczestników, a ograniczoną liczbę koni, gonitwa za lisem została podzielona na 4 części i wyłoniono aż 4 królów polowania, a właściwie królowe. Dziewczęta zdominowały te zawody.

Ostatnia konkurencja była przeznaczona dla zaprzęgów. Obie bryczki musiały pokonać wyznaczoną trasę, aby na metę dowieźć jak najwięcej piwa w kuflu trzymanym przez pasażera. O zwycięstwie zdecydowały dosłownie krople!

Po zmaganiach na koniach, przyszedł czas na najprzyjemniejszą część – wręczenie pamiątek i nagród. Każdy zawodnik otrzymał puchar, flo (kotylion) oraz nagrodę rzeczową, ufundowaną przez sponsorów. Wówczas rozpoczęła się biesiada w ogrzewanym namiocie. Można było spróbować pysznych ciast i smacznych przekąsek przygotowanych przez gości, oraz dań z ogniska – żurku i „kociołka”. Na zmarzlaków czekał grzaniec ze śliwkami korzennymi.

Podsumowując – w imprezie wzięło udział ponad 30 zawodników i niemal drugie tyle kibiców. Hubertusa 2016 zdecydowanie można zaliczyć do udanych. Z pewnością nie byłoby tak, gdyby nie sponsorzy. W organizację tej imprezy włączyli się: Urząd Gminy Starogard Gdański, Urząd Miasta Starogard Gdański, OSiR, siłownia My Gym, Cinema City, Hotel Ren, Kula Bowling, Broker, Centrum GSM, Kwiaciarnia Basia Skarszewy, LOT Kociewie. Dziękując, liczymy na wsparcie w przyszłym roku i bogatsi o kolejne doświadczenie podejdziemy do planowania następnego Hubertusa. 

 

 

fot. Magda Kuśnierz